Mimo iż religia to czasem kontrowersyjny temat, nadal wiele dzieci w szkołach chętnie uczy się na temat katolicyzmu, lub szerzej – chrześcijaństwa w szkole. Tu może pomóc przykładowo książka “Poznaję boży świat do kupienia Krzysztofa Mielnickiego.

Bliżej Boga

Podręcznik “Poznaję Boży świat”, pełniący także rolę ćwiczeń, ma za zadanie przybliżyć dzieciom obraz Boga jaki pokazany jest w Biblii. Stąd znajdziemy tam takie rozdziały jak:

– Bóg jest przy mnie,

– Bóg mnie stworzył,

– Bóg mnie kocha,

– Bóg daje mi Jezusa i matkę Maryję,

– Bóg jest w mojej rodzinie.

Istotną kwestią jest też fakt, że autorzy zwracają uwagę na to, że duchowość to nie tylko Bóg ale także sposób myślenia i postawa wierzącego. Książka kształtuje też w dzieciach postawę wdzięczności, umiejętność ciężkiej pracy, pomagania innym i szacunku do ludzi. Dziecko dowie się z tej książki do religii o ważnych aspektach wiary, takich jak procesja Bożego Ciała, dzielenie się opłatkiem w Wigilię, święto Trzech Króli czy przydrożne kapliczki i krzyże oraz ich znaczenie.

Bo liczy się wnętrze

Piękna szata graficzna i dużo zabaw zachęcają dzieci do nauki o religii. Najmłodsi znajdą tam labirynty, kolorowanki, ciekawostki, wykreślanki i zagadki. Niewielka ilość tekstu dostosowana jest do okresu rozwojowego pierwszaków, tak samo jak duże litery. Na prawie każdej stronie dziecko ma też okazję poćwiczyć sztukę pisania, którą dopiero doskonali. Najlepszą jednak atrakcją dla dzieci w podręczniku “Poznaję Boży świat” są… naklejki! Nie ma chyba dziecka na świecie, które im się oprze.

Religia nie tylko w książkach

Tak jak ma to miejsce z każdym innym przedmiotem, rodzic zapewne, dbając o rozwój dziecka, chce zapewnić mu dodatkowe materiały. W języku angielskim sprawa jest trochę prostsza, choć i do religii znajdziemy wiele pomocy. Z papierowych dobrodziejstw poleca się Biblie dla dzieci i książki religijne dla dzieci lub biografie świętych dedykowane najmłodszym. Również trochę celulozy zawierać mogą puzzle i gry planszowe o tematyce religijnej. Nie zapominajmy o oczywistościach – uczęszczaniu na Mszę Świętą i domowej modlitwie. Każda parafia organizuje też różnorodne zajęcia dla dzieci.

https://www.youtube.com/watch?v=Js9nsIA7GMk

Daniel